Internet je plný bezpečnostných hrozieb, množstvo ľudí s nekalými úmyslami, ktorí chcú získať peniaze, zneužiť údaje, vydierať svoje obete. Aby vaša web stránka bola bezpečná a nebola terčom útoku kybernetických zločincov, mali by ste ju zabezpečiť minimálne nasledujúcimi opatreniami.

Bezpečný a spoľahlivý webhosting

Aby vaša web stránka fungovala nepretržite a bez výpadkov, je nevyhnutné, aby ste si pre webhosting zvolili renomovanú firmu. Bezpečný webhosting chráni web aj návštevníkov webu pred kybernetickými útokmi a zneužitím osobných údajov. U nás sú renomovanými poskytovateľmi webhostingu napríklad spoločnosti:

Pravidelne aktualizujte

IT spoločnosti poskytujúce webové technológie sa snažia svoje produkty neustále zlepšovať prostredníctvom bezpečnostných aktualizácií a zabrániť tak kybernetickým hrozbám. Ak vyjde nová aktualizácia softvéru (tzv. Update), ktorý používate, odporúčame ju čo najskôr nainštalovať. Ľahšie sa tak vyhnete škodlivým vírusom, prípadne iným softvérovým chybám. Ak na pravidelné aktualizovanie zabúdate, mnohé softvéry a pluginy umožňujú nastaviť automatické aktualizácie, ktoré sa samé nainštalujú hneď po ich vydaní. Napríklad populárny nástroj pre tvorbu webu WordPress vás o dostupnosti aktualizácií a ich počte, informuje priamo na úvodnej obrazovke.

Ošetrite prístup k vašej web stránke

Počet osôb, ktoré majú meno a heslo k vašej web stránke obmedzte na minimum. Prístupové údaje k administrácii webu poskytnite iba ľuďom, ktorí majú skúsenosti a vedia s redakčným systémom webu pracovať. Osobám, ktoré iba píšu články alebo upravujú texty neposkytujte administratívny prístup ale priraďte im v nastaveniach redakčného systému prístupové práva na úrovni redaktora (editora). Každému správcovi vašej web stránky vytvorte samostatné meno a heslo. Nezdieľajte rovnaký prístup s viacerými osobami, lebo hrozí prezradenie údajov a napadnutie webu útočníkom z internetu.

Šifrovanie pomocou SSL certifikátu

Zabezpečte si web stránku prostredníctvom SSL certifikátu, ktorý šifruje prenos dát medzi vašim zariadením (počítač, mobil) a serverom, na ktorom sa web stránka nachádza. Nielenže, tak ochránite citlivé informácie ako platobné údaje, online komunikácia, ale web stránka zároveň pôsobí dôveryhodnejšie. URL adresy zabezpečených webov začínajú https:// a vo väčšine prehliadačov sú označené zeleným zámkom. Takže šifrovanie je jednoduché si overiť aj pre bežného užívateľa a to tak, že si skontroľujete či je pred internetovou adresou (URL) viditeľná ikona zeleného zámku. Internetové vyhľadávače (napríklad Google, Bing, ale aj iné) uprednostňujú web stránky s SSL certifikátom vo výsledkoch vyhľadávania, preto je šifrovanie výhodné aj z pohľadu SEO optimalizácie.

Zálohovanie dát web stránky

Zálohovanie je v súčasnosti pre bezpečnosť web stránky veľmi dôležité. Kvôli stále rastúcemu počtu kybernetických útokov typu DDoS alebo ransomware je aktuálna záloha nevyhnutným predpokladom, aby ste sa vyhli nepríjemným následkom a v prípade poškodenia stránky dáta jednoducho obnovili zo zálohy. Zálohy odporúčame vytvárať vždy, keď dôjde k úprave na web stránke, aby ste mali vždy aktuálnu verziu a nemuseli ju vytvárať nanovo.

Čo dodať na záver?

Na bezpečnosť web stránky nemožno zabúdať a netreba sa spoliehať na to, že vám sa to určite nestane. Ak potrebujete so zabezpečením poradiť, napíšte nám.

Secutreo, s.r.o.
Prievozská 4/D, Blok E 821 09 Bratislava – mestská časť Ružinov

info@secutreo.sk

+421 905 409 750

Chcete novú web stránku? Vyžiadajte si cenovú ponuku.